Якщо не буду малювати, то просто загину: у Чернівцях відбулася найбільша виставка Катерини Косьяненко

Тут виставили 77 робіт мисткині, серед яких є твори про сучасні події та замальовки про Чернівці.

 

Учора, 26 травня, у Чернівцях відкрили найбільшу виставку картин київської художниці Катерини Косьяненко. Захід відбувався у Центрі культури «Вернісаж» (Івана Франка, 15). Організатор виставки – Віктор Гищук. За попередньою домовленістю, вона триватиме до 15 червня.

У Вернісаж прийшли студенти, митці та поціновувачі творчости художниці. Тут презентували 77 робіт мисткині, 6 із них – про сучасні події. Для продажу виставили всі твори, 30% із вторгованих коштів відправлять ЗСУ. Крім того, на виставці представили дві збірки, які проілюструвала художниця: «Список кораблів» Сергія Жадана та «Орден мовчальниць» Катерини Калитко.

У коментарі Шпальті художниця розповіла, що не знала, чи зможе знову взятися за пензля:

«Війна загострила всі відчуття та змінила багато чого у світосприйнятті. На початку я не думала, що колись щось зможу малювати: настільки потрапила у складний психологічний стан, настільки вдома було страшно… Але потім пройшло декілька днів, і я зрозуміла: якщо не буду малювати, то просто загину».

За її словами, це особистий спосіб спілкування зі світом, усвідомлення себе в ньому та вдячність Творцю за життя.

«Кожен повинен допомагати країні тим, чим може. Мені здається, що своєю художньою мовою я можу передати віру в перемогу людям», – вважає мисткиня.

У Чернівці художниця приїхала на запрошення її артдиректора Віктора Гищука. З Києва Катерина їхала з мамою та домашніми тваринами. Її чоловік залишився в теробороні.

«Через деякий час після мого приїзду чоловік почав надсилати по декілька картин – поштою чи через хороших людей, що зголосилися допомогти».

Катерина створювала картини, натхненні поезіями Сергія Жадана зі збірки «Список кораблів» та Катерини Калитко з її першої збірки «Орден мовчальниць». Для збірки Жадана планували створити артбук та виставку.

«Книжка вийшла на початку 2020-го, але через ковід та обмеження, пов’язані з ним, ми не зробили урочистої презентації. Лише в серпні минулого року організували виставку в Києві з читанням поезій», – розповідає художниця.

6 робіт Катерини мають воєнний контекст. Наприклад, картина «Весна» — про повернення переселенців додому, «Блокпост» – натхненний побаченим під час дороги до Чернівців, «Тиша» — про зруйноване життя внаслідок російської агресії.

Близько 30 робіт мисткиня написала у Чернівцях. Працівник Вернісажу розповів Шпальті, що Катерина створила їх з одного балкона, що має вигляд на Центральну площу.

Одна з відвідувачок заходу, підприємиця Ольга Заремська, розповіла, що творчість Косьяненко дає надію:

«Виставку відвідали тому, що безпосередньо знайомі з організатором. Мені подобається її творчість. Це подих чогось світлого, який дає надію, що все буде добре й Україна переможе. Хотілося віддати належне авторці, подивитися на інших людей, кому цікава ця тема, і помріяти, що колись якась із цих картин буде в нас».

Студентка Ярослава Куліченко розповідає, що найбільше їй подобаються деталі у роботах та замальовки про Чернівці:

«Місцями на її роботах є грубі мазки, але деталі чітко промальовані. Наприклад, картина «Тиша» має синій фон, там детально зображені скотч на вікнах багатоповерхівки й дитина, що тримає собаку. Також цікаві поєднання середньовічного і сучасности. Найбільше сподобалися замальовки про Чернівці: цікаво побачити місто поглядом людини, що не звідси».

Художниця з Дніпра Альона Рєзнічек поділилася, що їй такі події дають натхнення та позитив:

«Для мене це ковток життя, коли є можливість поспілкуватися з такою творчою людиною. Вперше я познайомилася з її творами, побачивши ілюстрації в книзі Жадана. Мені сподобалася стилізація: поєднання іконопису із сучасністю. Зазвичай те, що ти бачиш у надрукованому вигляді чи через фото, не те. Побачити «живу» картину, відчути структуру та об’єми – це викликає зовсім інші емоції».

Відкриття відбулося під акомпанемент фортепіано, а наприкінці всі охочі пригощалися фуршетом.

       

Фото Ігоря Константинюка

Якщо не буду малювати, то просто загину: у Чернівцях відбулася найбільша виставка Катерини Косьяненко