«Вік любиш — не налюбишся. Пісні про кохання». Божичі. 2007

2007 400

“Україна Молода”

Усi ми прагнемо любовi!
Фольклорний колектив «Божичі» презентував альбом пісень про кохання

images 1 images

Дарина ГОРОВА

Вихід нової платівки під назвою «Вік любиш — не налюбишся. Пісні про кохання» «Божичі» вирішили приурочити до українського свята з діда-прадіда — дня Валентина. Частуючи на цій презентації в «Бабуїні» цукровими бубликами, вишневою наливкою, узваром та запевненнями, що журналісти повинні їсти все якось більше духовну їжу, вони розповіли «УМ», що комерція бере своє, крім того, конкретно поставлені цілі змушують творчих людей мобілізуватися.

Це вже третій альбом у дискографії гурту (продюсером першого «Котилася, ой, ясна зоря з неба» виступив Олег Скрипка. У другому — «Колядницькі пісні. Шо з Києва та й до Русалима» «Божичі» співали язичницькі та християнські пісні зимових свят). А менше ніж за рік обіцяють випустити четвертий — з псалмами (народними піснями релігійного змісту). Весь матеріал колектив збирає і обробляє сам у численних фольклорних експедиціях, зберігаючи манеру, принципи народного музичного мислення і виконання ще з 1997 року.

До «Вік любиш…» увійшли сільські пісні та танці Лівобережної України. Вони були в репертуарі колективу вже давно, але з часом оформилися в цілий «любовний» цикл — так з’явилася ідея створення окремої платівки, причому досі в нас не було альбомів із піснями про кохання (альбом «Тартака» «Сльози і соплі» не рахується). «Весільні пісні якраз не співали, хоча, зрозуміло, саме серед них багато любовної тематики, — розповів «УМ» учасник «Божичів» Ілля Фетисов. — Зате включили протяжні пісні — це той жанр, про який, на жаль, знають мало. Вони всі мають сумний чи трагічний кінець або є результатом сумних почуттів — нерозділеного чи, як кажуть, розраяного кохання. Тобто загалом до альбому увійшли жартівливі, протяжні пісні й чотири старовинні танці. Останні гралися на вечорницях, куди сходилася і де знайомилася молодь. Я граю на гармошці-«вєнці», причому вона зроблена в Україні (бо прийнято помилково вважати, що це російський інструмент): одна в Харкові і одна в Києві. Також у записі ми використали тамбуриноподібний бубен, його так називають, бо він формою схожий на оркестровий інструмент тамбурин»

Як уже писала «УМ», оформила альбом молода художниця Катерина Косьяненко. Прообраз оформлення диску – картина художниці “Вік любиш – не налюбишся” (2006, серія “Мамаї та Мамаївни).  Свого часу Катерина купила перший альбом «Божичів», була вражена їхньою творчістю і звернулася до гурту з проханням виступити на відкритті її виставки «Календар» — так і потоваришували. До речі, «Божичі» — закони менеджменту таки працюють на відмінно — у свої прес-релізи вставили «рекламу» себе ж: вони пропонують влаштувати вечірку в народному стилі, на якій кожен може навчитися народним іграм та танцям, взяти участь у народних обрядах, прикрасити будь-який захід веселими автентичними піснями, які «видадуться екзотикою у порівнянні з вашими уявленнями про фольклор та організувати українське весілля, яке «буде приємно відрізнятися від штампованого міського варіанту цього сімейного свята».

На одній з обкладинок альбому учасники колективу написали свої дефініції кохання та пояснення назви альбому. Серед інших — Анна Архіпчук: «Кохання супроводжує нас все життя. Людина народжується від кохання, і перше почуття, яке вона пізнає у світі — це любов до матері й батька. Це почуття вона проносить через все життя, воно розкривається для неї у безлічі облич: перше кохання, любов до друзів, батьків, до чоловіка, дитини, своєї пісні, землі… Тому вік любиш — не налюбишся».

http://bozhychi.com.ua/svit/media

Трек-лист альбому “Вік любиш – не налюбишся”:

1. Я – птичка-невеличка (кант)
2. Орлиця (танець)
3. Ой ти дубе, та й кучерявий (протяжна)
4. Ой, за гаєм-гаєм давай посідаєм (жартівлива)
5. Уляно, Уляно, чого ходиш-блудиш (протяжна)
6. Да ходив комар по лугу (жартівлива)
7. Триколінний гопак (танець)
8. Не щебечи, соловейко (романс)
9. Да просив мене Герасим (жартівлива)
10. Да повінь, вітре, та й буйнесенький (протяжна)
11. Гречаники (танець)
12. Дівчина-красотка в розкошах жила (протяжна)
13. Да було в тьощі п’ять зятів (жартівлива)
14. Ой, на дубові та й гілки гнуться (протяжна)
15. Полька “двадцять третя” (танець)
16. Їхав козак на війноньку (протяжна)
17. Ішов козак із походу (жартівлива)
18. Сохне-в’яне да травушка (протяжна)