«Українська осінь у Парижі». Журнал “Образотворче мистецтво”, 2004, №1

Журнал “Образотворче мистецтво”, №1, 2004

Представляємо вам нове ім’я –Катерина Косьяненко. Молода українська художниця , киянка. Живописець , сценограф , лялькарка. Випускниця Національної академії мистецтва і архітектури , аспірантка , член Національної спілки художників України , учасниця національних художніх виставок , міжнародних пленерів (Україна , Польща , Греція ), Московського міжнародного художнього Салону 2003 р. , лауреатка Першої премії престижного Осіннього Салону 2003 р. в Парижі .

Пані Катерина творить дуже своєрідний променистий живопис . Іноді вона пише дуже точні портрети , легко змінюючи свою образну мову і кольори , добираючи тільки те , що якнайкраще зможе охарактеризувати саме цю людину . Найчастіше це портрети друзів . Дуже нечасто малює квіти , якщо малює , то вибирає прості , польові . Останнє захоплення – голландські соняшники , такі як на полотнах улюбленого Ван Гога . Обожнює міські мотиви , особливо куточки старого Києва , але не парадні туристичні , а непоказні , душевні . Раніше любила заглядати в старі київські дворики , в одному з них виросла сама , малювати “ портрети ” будинків , нагороджуючи кожний з них , як і портрети людей , неповторними виразними рисами . Дуже закохана художниця в море , в південну природу , сонячне світло якої так щедро пронизує її твори . Крим , Греція – в південний ландшафт обов’язково додає зображення маленьких будиночків з невеличкими кумедними віконцями , кольоровими дверцятами . біленькими парканчиками , розфарбованими плямами сонця і фіалково-синіми тінями . Та найбільша пристрасть молодої художниці – творення загадкових всміхнених персонажів . Спочатку вона придумує їм ім’я , потім зовнішність , потім створює для них життєві колізії , і … робить або ляльки з тонкими натхненними обличчями , використовуючи кольорові клаптики , скло , бісер , або малює яскраві , соковиті за кольором картини . В які б ситуації ці персонажі не потрапляли , в смутку і радості , бо п’єса про людське життя це завжди оповідь про радість і горе , вони завжди лишаються людьми добрими , світлими і дуже красивими.

Починала свій шлях професійного митця Катерина Косьяненко в Республіканській художній середній школі ім. Т. Г. Шевченка . І далі все було гладенько .Відразу після закінчення школи вступила до Національної академії мистецтва і архітектури . Правда подала документи на реставраційне відділення , чомусь була невпевнена в своїх силах . Багато малювала , наполегливо шукаючи свою тему , свій стиль . Потім була зустріч з Майстром . Катерина просто заходила до друзів на театральне відділення , де викладав Д. Д. Лідер . Слухала , слухала його бесіди із студентами і … залишилась . На театральному відділенні починала майже з нічого , всі попередні здобутки здавалися нічим . Підбадьорюючи , Данило Данилович казав : “ Знаю , ти можеш це зробити ” . Знову Катерині прийшлось багато працювати . Своєю наполегливістю дратувала оточуючих і лякала рідних . Робила ескізи до творів А. Камю , В. Шекспіра , Г.- Г. Маркеса , А. Чехова , вигадувала цікаві просторові рішення для театральних макетів , створювала для них маленькі фігурки “ акторів ” з виразними обличчями , одягала їх в витончені костюми . Не маючи життєвого досвіду , беручись за складний філософсько-літературний матеріал , намагалася проникнути в таємниці людських стосунків . Малювала ескізи-картини із складними багатофігурними композиціями , використовувала виразні неоднозначні колористичні рішення . На старших курсах почала уважніше вивчати українську літературу , придивлятися до українського образотворчого мистецтва . Заново відкрила для себе український іконопис , і самобутність народного декоративного мистецтва , і коштовність кольорів творів українських художників П. Левченка , С. Васильківського , Т. Яблонської …

Важливу роль в становленні Катерини Косьяненко , як обдарованої творчої особистості , відіграли конкурси ім. М. Дмитренка , які проводяться в НАОМА . Продовж двох років ( 1999-2000 рр. ) Катерина отримувала премії цього конкурсу за твори , присв ’ ячені українській тематиці . Відзначені “ Тіні забутих предків ” і “ Свят-вечір ” , стали першими творами художниці , в яких можна виявити риси своєрідності і самобутності , перші ознаки оригінальності . Наступним етапним твором були “ Люди добрі ” , картина , яка вже демонструвала певну зрілість творчого стилю . Два доброзичливих всміхнених персонажа розміщені біля розкритої шафки-вертепу з маленькими ляльками-янголами . Цей твір художниця вже насмілилася понести до Спілки художників . І коли цю добру і світлу роботу взяли на виставку , пропустили в світ для спілкування з людьми , радості авторки не було меж. Потім на виставках НСХУ експонувалися “ Подорож містом ” , “ Тепла зима ” , “ Гості ” , “ Симеїз ” , “ Спогад про Амстердам ” .

Другим важливим етапом для становлення творчої особистості стало створення циклу дипломних робіт . Для диплома Катерина обрала твір М. Коцюбинського “ Тіні забутих предків ” . Їй завжди подобався фільм С. Параджанова і Г. Якутовича . Але вона зробила свій варіант твору , цікавий і самостійний . Після кількох тривалих подорожей по Карпатах , серце болісно і радісно відзивалося на красу цього краю , на красу його людей . Катерина була в “матеріалі ” , бо написала багато етюдів , портретів . Для захисту диплому було написано 17 живописних творів, виготовлені авторські ляльки ( зображення головних персонажів ) і оригінальний макет – стилізована дерев ’ яна споруда із стінописами . Ці твори – філософська розповідь про життєвий шлях людини . Від народження до смерті . Між ними над прірвою небуття висить хиткий місток людського кохання .

Кілька робіт з серії – композиції, в яких переплітаються сценографічні і живописні прийоми . Це і кольоровий сценарій вистави в цілому , і її колористичні акценти . І в той же час , це складний живопис – білі , голубі , золотаві квадрати-картини з маленькими прозорими , ледь примітними фігурками персонажів ( “ Білий рай ” , “ Марічка упливає ” , “ Свят-вечір ” , “ Божевілля ” ) . Інші роботи – живопис з портретним зображенням головних діючих осіб , їх відчуття , їх смуток , їх радість . Живопис колоритний , яскравий , чуттєвий , гармонійний . Персонажі виразні і правдиві , їм віриш , їм співчуваєш . Чи винна Палагна , яка мріяла про щастя , отримала нелюбов . Ніжна і збентежена Марічка , втрачена душа Івана . Безпомічно заглядає вона через вікно з свого примарного потойбічного світу у яскравий світ живих , осяяний золотавим світлом . Мольфар – злий лялькар . Йому здається , що це він , могутній володар , керує світом . Люди – ляльки в його руках , вони мають коритися йому , бо він має змогу смикати їх за мотузочки . А насправді , Доля залежить від трьох жінок , що сидять за прядками , тримаючи в руках нитку життя , зненацька її обривають . А бідний Іван спокутує свої гріхи , знедолений за зраду самому собі , своєму коханню . Караючись , самітнім залишає цей світ , падає в безодню небуття . І ті , що обірвали нитку його життя , приходять плакати над сердешним , така його Доля . І прощається з Тілом Душа , перетворюючи ключовий твір циклу в іконописне “ Оплакування ” . . .

Ці поетичні твори експонувалися і за межами Академії , на персональній виставці художниці “ Серпень . Відлуння ” , яка проходила в Українському фонді культури в Києві в 2003 році . Київ був тихий , спустілий , з пригніченими , змитими дощами фарбами . Люди приходили до старого будинку на Липках і роздивлялись яскравий сонячний живопис Катерини . Палаючі , жагучі кольори виділялися на тлі білих стін . Картини здавалися вікнами в світ насичений фарбами і сонячним світлом , в світ барвистого літа , якого за справжніми вікнами , здавалося , не було . . .

В листопаді 2003 року Катерина побачила осінній Париж , до якого приїхала , щоб прийняти участь у престижному Осінньому Салоні . З Осінніми Салонами пов ’ язані імена видатних французьких художників П. Боннара , А. Марке , А. Матісса , П. Пікассо , П. Гогена , П. Сезанна , О. Родена , О. Ренуара . . . Ретроспективна частина виставки складалася з робіт художників Паризької школи , представників кубізму , фовізму .Експонувалося 1000 робіт 900 сучасних художників , які представляли художні школи Франції , Італії , Росії , Китаю , Болгарії та інших країн . Живопис , скульптура , графіка , твори декоративного , монументального мистецтва . Різні стилі , техніки ,прийоми . Різне світовідчуття , різні світи . Жюрі , до складу якого входили відомі французькі художники , присудило Катерині Першу премію Салону в галузі живопису ( 1- er prix des Amis du Salon D ’ Automne 2003 ) майже одноголосно . Було відзначено майстерність художника і високий рівень української мистецької школи , яку Катерина представляла .

Чому саме картина “ Покрова ” ( the Intercession ) поїхала до Парижу ? Вона була написана саме тоді , коли потрібно було висилати у Париж слайд запропонованого для участі у Салоні твору . Це перша картина з давно задуманої художницею серії робіт , присвячених християнським празникам і українській календарній обрядовості . Святкування українцями Великодня , Різдва , Успіння , Покрова . . . завжди було тісно пов’язано із староукраїнськими язичницькими родинними звичаями, які перепліталися з християнськими образами і символікою .

Празник Покрова Пресвятої Богородиці припадає на золоту осінню пору , а це так співпадало з назвою Салону . . . Хотілось повезти на міжнародну художню виставку щось цікаве , виразне , національне . А українські ікони “ Покрова ”, які , безперечно, надихали молоду художницю , мають дуже колоритне національне забарвлення , їх завжди дуже поважали на Україні , вони служили своєрідним оберегом . Живопис Катерини , хоч він і створювався під впливом українського іконопису , не акцентує увагу тільки на релігійному аспекті . Це світський , сучасний , соковитий і яскравий живопис , який звертається і до історичного минулого і до сьогодення . Це своєрідне ототожнення , інтерпретація народного духу , типажів , ансамблів історичного одягу народного мистецтва .

Празник Покрова дуже цінували українські дівчата , особливо ті , що хотіли вийти заміж . Вони сподівалися на захист і поміч Божої Матері . “ Свята мати , Покровонько , накрий мою головоньку . . .” . Постать Богородиці на картині невелика , хоча і повторює класичну іконографічну композицію : тримає , благословляючи , покров над голівками двох всміхнених жінок , оточених фігурками янголів . Руки жінок підняті , вони самі начебто благословляють , злегка придержуючи покров ,тих , хто дивиться на них . В їх яскравих костюмах пізнаємо елементи гуцульського одягу : запаски , кептар , постоли , згарди . Весь простір полотна вкрито яскравим , коштовним живописом . Він пронизаний кольорами щедрої , стиглої осені з шляхетними відтінками золотавого жовтогарячого , помаранчевого , червоно-брунатного . Українська осінь припала до смаку парижанам …

Хоча свій шлях в мистецтві Катерина Косьяненко тільки починає долати , вона вже винайшла свою образну мову , свій стиль у живописі , який зараз вдосконалює в асистентурі-стажуванні НАОМА у народного художника України , професора , академіка В. І. Гуріна . Живопис молодої художниці запам’ятовується , вражає щирістю , піднесеною духовністю . І ще , вона визначила свою духовну місію – зберігати , плекати , відроджувати рідну культуру .

Лідія Мащенко .

Untitled-111 640 Untitled-113 640